Hasznos irodalom

A 2009-es év legjelentősebb könyvterméke - legalábbis harcművész szempontból - mindenképpen Dr. Gubacsi Attila és Barta Balázs: 21 Szamuráj (Axel Média) című könyve, mely átfogó, ugyanakkor filozófiai mélységekig is hatoló betekintést enged a legjelentősebb magyar harcművészeti ágakba, mesterekkel folytatott interjú képében - köztük a ju-jitsuéba is. Melegen ajánlott!

Kifejezetten a ju-jitsuról Magyarországon eddig kevés könyv jelent meg. Kelemen István: Ju-Jutsu (Sportpropaganda, 1983) című műve mindenképpen egyike a legeredetibbeknek, leghitelesebbeknek.

Által&a ...

Tovább...

Az OSU eredete

Az osu (押忍oszu, osszu) főleg a karate, kendo, judo és más harcművészetekben használatos köszönési formák egyike. (Vagyis: akik valamilyen módon kapcsolatban állnak a budóval, azok közötti köszönési formák egyike.)

Története szerint a háború előtti haditengerészetnél használatos ’ohayou gozaimasu’ (Jó reggelt kívánok!) lerövidült, és ennek eredménye  az ’o’ és ’su’ maradványából létrejött rövidülés.

Mások úgy tartják, hogy a Dainippon Butokukai által a háború előtti Kiotóban működtete ...

Tovább...

Sensei - kohai viszony a harcművészetekben

先生sensei – „Előbb született” – tanár, mester, oktató (ejtsd: szenszej).

Nálam korábban született személy. Idősebb nálam – akár csak átvitt értelemben is, például nálam fiatalabb ugyan, de tanárom, mesterem.
Dojóban: mester övfokozattal (fekete öv, bizonyos harcművészeteknél 3. dantól) rendelkező.

先輩 senpai – előbb született, valaki előtt született (ejtsd: szempáj).

Életkor, beosztás, pozíció, rang, tapasztalat, továbbá művészeti jártasság és más tekintetében magunkhoz képest magasabb rangú, magasab ...

Tovább...

Japánról

A japán államiság kezdetei az i.sz. II. századra, a Kyushu sziget északi részén, Yamatóban szárnyat bontó királyság kialakulására tehetők. Az itt uralkodó nagykirályok (a későbbi császár, a tenno ősei) egyesítették a környező törzseket, a IV. század második felére pedig egész Japánra kiterjesztették hatalmukat.

Körülbelül ugyanekkorra datálható a japán-kínai kapcsolat élénkebbé válása (koreai politikai és területi érdekeltségek révén), s ez az érintkezés igen jelentős és folyamatos mintaadást tett lehetővé kínai r ...

Tovább...